Genel Müdür

Cemalettin Tunç EFE

Konya Kağıt San. ve Tic. A.Ş. sektöründe 31 yıllık geçmişi, bilgi birikimi, etik değerlere bağlılığı, insan ve hayvan haklarına saygılı yaklaşımı, çevre duyarlılığı yüksek, kendini sürekli eğiten ve günün şartlarına göre ye­nileyen, teknolojik bilgi birikimi üst seviyede, yetiştirdiği güçlü kadrosuyla birlikte hissedip düşünebilen, çalıştığı yayınevi ve matbaalan iş ortaklan olarak gören ve onlara yönelik özel ürün üreterek değer artışı yaratan bir anlayışla hizmet vermektedir

Futürolojik yaklaşımlarla geleceği hayal edip, bunu de­ğişik senaryolarla analiz ederek, gelecekteki olası ge­lişme ve dünya trendlerini öngörerek stratejilerimizi be­lirlemekteyiz. Bu bize gelişim ve değişim konusunda hızlı adaptasyon ve esneklik kazandırmaktadır.

Konya Kağıt A.Ş. FSC -CoC Forest Stewardship Council bel­gesine sahip olup, bu belge ile doğal ormanlan korumayı ve or­man yaşamının ve ekosistemin bozulmasını engellemeyi, çevreye zararlı böcek ilacı kullanımını azaltmayı, genetiği değiştirilmiş ağaç kullanmamayı, ormanların çevresinde yaşayan yerel halkların yaşa­mına, bitki ve hayvan haklarına saygılı olacağını taahhüt etmiştir.

İhracat stratejimiz “Global düşün, yerel uygula” dır.

Kağıt üretimlerimizin % 97’sini kopuksuz bobin olarak üretmekte ve kendi rekorlarımızı yenilemekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi. “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. “

Bir ülkenin kalkınması için en öncelikli konu eğitim ve donanımlı insan gücüdür. Bugün dünyada eğitime yatırılan paradan daha hızlı geri dö­nüşü olan başka bir ürün veya hizmet yoktur.

Ülkemizin geleceği eğitimli, yetişmiş genç nüfusla olacak ise. “KAĞIT SANAYİ’ bunun vazgeçilmez bir parçasıdır.

31 yıllık geçmişi ve bilgi birikimiyle, sektörünün öncü kuruluşlarından olan Konya Kağıt A.Ş., Konya Organize Sanayi Bölgesinde, yarısı kapalı olmak üzere toplam 85 bin m2‘lik alanda 1989 yılından beri hizmet vermektedir.

1998 yılından bu yana İSO (İstanbul Sanayi Odası) ilk 500 ve ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları arasın­da sürekli yer alan Konya Kağıt A.Ş., ortalama 300 çalışanı ile sektöre sürekli değer yaratmaya devam etmektedir. Konya Kağıt A.Ş., Konya ‘da kağıt üre­tim, matbaa ambalaj ve defter üretim tesisleri ol­mak üzere 3 ana üretim ünitesinden oluşmaktadır.

Kağıt Fabrikası

100 bin ton/yıl kapasiteli olup, 50 – 200 g/m2 aralığında, TS11610 standardı kapsamında FSC’li
1. hamur bobin ve ebat yazı tabı kağıdı, (White woodfree offset paper-roll and sheet) TS EN 12281 standardı kapsamında FSC’li A3, A4, A5 ebatlarında fotokopi kâğıdı üretimi yapmaktadır.
Ivory ve diğer renkli kağıt üretimlerimiz de X-RITE tam otomatik kontrol sistemi ile üretilmektedir.
Kağıt üretimi konusunda doğaya, ormana ve çevreye duyarb olan fabrikamız bu konuyla ilgili olarak tüm dünyada geçerliliği olan, FSC (Forest Stewardship CounciD-CoC (Chain Of Custody) adında Orman Yönetim Konseyi Koruma Sertifikası’na da sahiptir. Tüm kullanılan selüloz ham maddeleri (virgin pulp) plantasyon alanından temin edilen selülozlardan oluşmaktadır.

Tesisimiz kağıt üretiminde kullanılan selülozların menşei ve kalitesinin incelendiği »İngiltere merkezli “Book Chain Project” isimli değerlendirme ve derecelendirme birliğine üye olup, bu birlikten FSC’li kağıtlarımız için 5 yıldız almıştır.

Kağıt fabrikamızda tüm ham maddeler tedarik şartnamesine göre sipariş edilip fabrikamıza geldikten itibaren tüm kalite prosedürleri uy­gulanarak kabul edilmektedir. Her aşamada üretilen ürünlerimiz, otomatik kontrol cihazlarından ve alınan örnek numunelerin son sistem cihazlarla donanımlı laboratuvarımızda testlerden geçtikten sonra şevkine izin verilmektedir. Dünyadaki üretim teknolojilerini yakından takip eden Konya Kağıt San. ve Tic. A.Ş.’de hamur hazırlamadan tampon çıkışına kadar tüm proses DCS ve QCS kontrol sistemleri ile otomatik olarak kontrol edilmektedir.

Bobin Kesim Ünitesi

Bobin kesim ünitesi değişik ebatlarda günlük 300 ton kapasite ile çalışmaktadır. Belirtilen kalite programına göre üretilen gerekli kontrollerden geçen tamponlar müşteri isteği doğrultusunda çeşitli ebatlarda bobinler haline dönüştürülür. Bobin iç ve dış çapları yine müşteri isteğine göre değiştirilir.

Ebat Kesim Ünitesi

Standart ve müşteri isteğine bağlı özel ebat kesimlerin yapıldığı ebat kesim ünitesi otoma­tik paketleme sistemi ile birlikte 100 ton/gün kapasite ile çalışmaktadır.

Otomatik ve hassas sayım ünitesiyle hazırla­nan 1. Hamur kağıt (White woodfree offset pa- peöpaletler ambalaj ve strech işlemi yapıldık­tan sonra mamul ambara sevk edilmektedir.

Fotokopi Kesim Ünitesi

Kağıt makinemizde fotokopi standartlarında üretilen bobinler kesim ünitesinde otomatik olarak ve el değmeden kesilerek paketlenip yine otomatik olarak kolilere doldurulur ve paletlere hazırlanarak mamul ambara sevk edilir. Fotokopi kesim ünitesi günlük 100 ton kapasiteye sahiptir.

“TÜRKCOPY” MARKA TESCİL BELGESİ

“U.C. ULTRA COPY” MARKA TESCİL BELGESİ

“S.C. SPEED COPY” MARKA TESCİL BELGESİ

“E.C. EKSTRA COPY” MARKA TESCİL BELGESİ

Kojenerasyon

Defter Fabrikası

Defter Üretim Tesisimiz yıllık 10 bin ton defter üretim kapasitesine sahip olup.tesisimizde TS 4544 Okul Defteri standardına uygun spiralli ve tek ortalı tel dikişli okul def­terlerinin tüm çeşitleri, özel tasarım spiralli karton ve plastik helezon spiralli PP kapak­lı defterler, ayraçlı defterler, güzel yazı defterleri, resim defterleri ve resim kağıtları, parşömen kağıtları, küp bloklar, A4/A5 bloknotlar, fon karton çeşitleri üretilmektedir.

Matbaa, Baskı ve Ambalaj Tesisleri

Konya Matbaa, Baskı ve Ambalaj Tesisleri kocaman bir aile, 102 çalışan ve coğrafya olarak tüm Türkiye* ye hitap edebilen bir fabrika…

Konya Kağıt A.Ş. Ambalaj Tesisleri, uzman, deneyimli, matbaacılık eğitimi almış kadrosuyla, gıdadan yedek parçaya, temizlik malzemelerinden ilaç kutularına kadar her türlü karton am­balaj ihtiyacına cevap vererek sektördeki yerini ve kalıcılığını, tamamlanan yatırım programı ile ispatlamış bulunmaktadır. Bu yatırımlar ile tesisimizin, mevcut 6.000 ton karton tüketim kapasitesi 20.000 ton seviyesine çıkmış ve komple bir karton ambalaj ve ofset baskılı sıva- malı kutu üretim tesisi haline gelmiştir.

Karton Ambalajda Her İhtiyacı

KARŞILAYAN HAM MADDE STOĞU!

20 bin ton/yıl karton işleme kapasitesine sahip olup. 180 gr ile 450 gr arası değişik gramajlarda her çeşit karton (dublex board) üzerine baskı yap­maktadır. Ayrıca ofset baskılı,sıvamalı, mikrodalga karton kutu ambalaj üretimi de yapılmaktadır. Tesisimizde her türlü grafik tasarım çalışması, son sistem CTP kalıp hazırlama,üretimin her aşamasında kalite kontrolleri de yapılmakta olup, müşteri beklentisi en üst seviyede karşılanmaktadır. Tesisimiz ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahiptir.

Ayrıca FSC -CoC (Orman Koruma ve Gözetim Zinciri) 40-004 Standardı kapsamında Orman Yönetim Konseyi Koruma Sertifikası’na sahiptir. Bu sayede müşteri isteklerine uygun FSC’li üretim de yapabilmektedir. Bu belgelere ilave olarak, dünya standartlarında ofset baskı kalite belgesi olan FOGRA Process Standart ISO 12647 belgesine de sahiptir.

Ar-Ge / Kalite Güvence

Kağıt fabrikamızda tüm ham maddeler tedarik şartnamesine göre sipariş edilip fabrikamıza geldikten itibaren tüm kalite prosedürleri uygulanarak kabul edilmektedir. Her aşamada üretilen ürünlerimiz, otomatik kontrol cihazlarından ve alınan örnek numunelerin son sistem cihazlarla donanımlı laboratuvarımızda testlerden geçtikten sonra şevkine izin verilmektedir.

Dünya standartlarında kaliteyi yakalayan Konya Kağıt A.Ş.. Çevre Bakanlığından onaylı arıtma ünitesiyle 24 saat aralıksız olarak çalışmak-tadır. Fabrikadan çıkan atıklar. Çevre Bakanlığının normlarına uygun olarak, çevreye zarar vermeyecek nitelikte arıtılmaktadır.